Вторият етап на националното състезание за най-добър млад автомонтьор и водач на МПС приключи успешно с провеждането на шест регионални кръга в периода 14-22 март. В състезанието взеха участие 203 ученика от 68 професионални гимназии и средни училища в България.

Регионални състезания и победители
I регионална група: За училищата в области Благоевград, Перник, Кюстендил и София-град. Домакин беше Професионална гимназия по техника и енергетика „Христо Ботев“ гр. Перник. Комплексен победител за региона е отборът на Професионална гимназия по механоелектротехника „Юрий Гагарин“ гр. Петрич. На второ и трето място се класираха съответно отборите на Професионална гимназия по транспорт и енергетика „Хенри Форд“ гр. София и Професионална гимназия по техника и енергетика „Христо Ботев“ гр. Перник.
II регионална група: За училищата в области Кърджали, Пазарджик, Пловдив и Смолян. При домакинството на Професионална гимназия по машиностроене, гр. Пловдив първи в комплексното класиране е отборът на Професионална гимназия по механоелектротехника гр. Пазарджик. На второ и трето място се класираха съответно отборите на Професионална гимназия по механотехника „Професор Цветан Лазаров“ гр. Пловдив и Професионална гимназия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“ гр. Карлово.
III регионална група: За училищата в области Бургас, Хасково, Сливен, Стара Загора, Търговище и Ямбол. Домакин на състезанието беше Професионална гимназия по механотехника гр. Сливен. Комплексно най-добре се представи отборът на Ямболската Професионална техническа гимназия „Иван Райнов“. На второ и трето място се класираха съответно отборите на гимназията – домакин и Професионална гимназия по транспорт и аграрни технологии „Н.Й.Вапцаров“ гр. Хасково.
IV регионална група: За училищата в области Видин, Враца, Монтана, Ловеч и София-област. Домакин на състезанието за този регион беше Професионална гимназия по транспорт „Вл.П.Минчев“ с. Владимирово. В този регион победител е отборът на Професионална гимназия по техника и мениджмънт „Христо Ботев“ гр. Ботевград. На второ и трето място се класираха съответно отборите на Техническа професионална гимназия „Стамен Панчев“ гр. Ботевград и Професионална гимназия по производствени технологии гр. Лом.
V регионална група: За училищата в области Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен. С домакинството и организацията успешно се справи екипът на Професионалната гимназия по електроника „А.С.Попов“ гр. Велико Търново. В този регион най-добре се представиха младите автомеханици и водач на МПС от отбора на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ гр. Габрово. На второ и трето място се класираха съответно отборите на ловешката Професионална гимназия по механоелектротехника и Свищовска професионална гимназия „Алеко Константинов“.
VI регионална група: За училищата в области Варна, Разград, Русе, Силистра, Добрич и Шумен. Домакин на регионалния кръг беше Професионална гимназия по механотехника „Юрий Гагарин“ гр. Русе. Тук комплексен победител е отборът на Професионална гимназия по механотехника „Владимир Комаров“ гр. Силистра. На второ и трето място се класираха съответно отборите на разградската Професионална гимназия по транспорт и строителство „Христо Смирненски“ и Професионална гимназия по транспорт гр. Русе.
Състезателите решаваха теоретичен тест, съставен от 30 въпроса с повишена трудност, подбрани от общата база данни, и практически задачи, подготвени от гимназиите домакини и фирми партньори на състезанието. Средният брой верни отговори от теоретичния тест беше 13.81.
И на тазгодишното състезание продължи утвърждаването на практиката производители на автомобилно оборудване да партнират на регионалния кръг на състезанието. Тази година освен VARTA, своята подкрепа чрез осигуряване на практически състезателни задачи във всички градове дадоха и от фирма Orbico в качеството си на макродистрибутор на маслата Shell.


Освен сред бизнеса, нараства и популярността на състезанието сред държавните и общински органи. Състезанието във Велико Търново беше посетено от г-жа Таня Михайлова – Зам. Министър на образованието и науката, координираща дейностите, свързани с държавната политика в системата на професионалното образование и обучение, ученето през целия живот, квалификацията и кариерното развитие на педагогическите специалисти. В Сливен и Владимирово официален гост беше г-жа Златка Иванова - Главен експерт Дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН. Освен представителите на РУО, в много от градовете на откриването на състезанието присъстваха и поднесоха приветствия областните управители и кметовете на общините - домакини.

Паралелно с провеждането на регионалния кръг на националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“, в изпълнение на дейностите по проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, в дните на състезанието в гр. Сливен се проведе секторна среща „Транспорт“. Част от програмата на срещата беше посещение на състезанието и запознаване на участниците в нея с историята, правилата и организацията по протичането му.
Националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“ 2025 продължава да утвърждава значимостта на професионалното образование и сътрудничеството между бизнеса и училищата. Състезанието не само повишава интереса на младите хора към професионалното обучение, но и демонстрира високото ниво на подготовка и професионализъм на участниците.